Za cyklistiku je považována jízda na jízdním kole, a to jak za účelem rekreace, sportu, turistiky či dopravy. Ke sportovním disciplínám v cyklistice patří pomocí vlastního fyzického výkonu zdolání úseku či tratě za co nejkratší čas, a to na dráze, silnici nebo v terénu. Pokud je cyklistika spojená s turistikou, přesnějším označením je cykloturistika. Cyklistika v dopravě je nazývána jako cyklojízda a transfer z místa do místa za nějakým účelem (například cesta do práce či do školy či do casina nebo pro vstřebání výhry z online casina) se označuje jako cyklodoprava.
Jaké jsou druhy závodní cyklistiky?
Rychlostní cyklistiku můžeme dělit na dráhovou a silniční.
Terénní cyklistiku můžeme dělit na BMX, biketriat, MTB (což jsou horská kola) a cyklokros.
Sálovou cyklistiku můžeme dělit na kolovou a krasojízdu.
Historie závodní cyklistiky
Závodní cyklistika by nevznikla bez vynálezu jízdního kola. Závodění na kole je tedy úzce spjato s jeho počátečním vynálezem, a také jeho vývojem a zlepšováním jízdních vlastností. Jak se vynález kola a jeho vlastnosti postupně vyvíjely, došlo také k rozšiřování okruhu aktivních jezdců a pořádání prvních jízdních závodů na kole.
K jednomu z prvních jízdních závodů patří závody na vysokých kolech, které se konaly roku 1969 ve Francii, konkrétně pak na trase Paříž – Rouen. V roce 1893 bylo založena světová federace (ICEA), která se o sedm let později změnila na dnešní Světovou cyklistickou unii (UCI). Již v roce 1893 bylo uspořádáno první mistrovství světa v dráhové cyklistice a v roce 1921 se konalo první mistrovství světa v silniční cyklistice. Zajímavostí je, že už v roce 1883 se konaly historicky první cyklistické závody u nás, přesněji v Praze a český závodník Josef Kohout skončil na druhém místě (první místo obsadil Němec Julius Huber). První cyklistická dráha na Moravě byla otevřena mezinárodním závodem v roce 1890. Mezi další historické milníky závodní cyklistiky beze sporu patří první ročník Tour de France v roce 1903 a v roce 1909 první ročník Giro d’Italia.
Zajímavostí je, že cyklistika je již od prvních her součástí olympijských her.
Cyklodoprava
V České republice je jízdní kolo využíváno jako prostředek k dopravě velmi malým procentem populace. Ze statistik vyplývá, že pouze 4 % všech transferů osob byly k roku 2007 realizovány pomocí jízdního kola. Jízdě na kole u nás nepřispívá hlavně špatná infrastruktura pro jezdce a také málo parkovacích míst pro bezpečné parkování kol.
Mezi česká města, kde je cyklodoprava nejrozšířenější řadíme například Pardubice, Hradec Králové či České Budějovice.
Bikesharing
Aktuálním trendem v cyklodopravě je jednoznačně sdílení jízdních kol. První tzv. bikesharing začal fungovat v Praze a v tomto odvětví začala působit jako jedna z prvních firma Rekola, která v roce 2020 půjčovala svá kola již v šesti dalších českých městech. Sdílení kol funguje na principu toho, že každý se potřebuje dostat kdekoliv po městě. Vypůjčí si v jednom místě sdílené kolo, ujede trasu, kterou potřebuje, bezpečně uzamkne kolo a jeho aktuální pozici zaznamená do aplikace, takže i ostatní uživatelé mají přístup k informaci o aktuální poloze kola. Pokud si jej někdo chce vypůjčit, musí být registrován v aplikaci, zaplatit půjčovné a dodržovat i další podmínky bikesharingu. Od roku 2021 v Praze a i v Brně fungují už i sdílená elektrokola od firem Bolt a Lime.